Vei merge pentru Prima Dată într-un Club de Salsa? Uite ce trebuie să știi! | Comunitatea Let's Dance

Vei merge pentru Prima Dată într-un Club de Salsa? Uite ce trebuie să știi!

Sorin Rădan

Scriu rapid rapid, ca un Iepuraș
Antrenor Let's Dance
doi-dansatori-intr-un-club-latino.jpg



Salutare,


Am scris acest articol pentru a-mi pregăti moral elevii începători pentru prima lor ieșire într-un club de salsa, bachata, kizomba, și dacă nu ai mai ieșit niciodată la dans este util și pentru tine.


BTW: consider că este util și pentru cei care merg deja în cluburile de salsa, dar nu au fost "educați" de profesorii lor.

Later edit: Am făcut și o serie de video-uri pe această temă. Uite unul dintre ele care vorbește despre Atitudinea cu care trebuie să vii la dans.

În cluburile de salsa există dansatori de diferite niveluri: avansati, intermediari si incepatori.


Unii fac dans de 10 ani, alții de 3 ani, alții de 6 luni, alții de două.


Toată lumea are dreptul de a fi acolo, inclusiv tu, începătorule poate neîncrezător în forțele tale de dansator.


Însă majoritatea celor care vin pentru prima dată la salsa, în club, constată imediat că:


"Aaa...

Ce șmecher dansează ăștia.

Eu nu voi dansa pasul de bază pe care îl știu în seara asta!

O să mă fac de râs."



Evident, acum 14 ani când am ieșit pentru prima dată la salsa, așa am gândit și eu, însă aceasta este o abordare greșită și în următoarele rânduri o să mă străduiesc să-ți spun și de ce.



A) Cei avansati au fost si ei incepatori si ei, fie îți vor privi pasii timizi întelegător, fie nu o să le pese prea tare de cum dansezi.


Lor le pasă doar cum dansează cei mai buni ca ei... Așa cum faci și tu în domeniul tău, nu? :p


Cristiano Ronaldo, daca vine pe langa sinteticul unde joc eu fotbal, nici nu o sa ne observe pe mine și pe colegii mei de fotbal pentru că suntem foarte slabi ca fotbaliști față de el.


B) Este ok sa fii pe ring acolo dansand pasii pe care ii stii.


Chiar daca o faci bine sau rău... Asta nu contează!

Tu crezi ca eu la inceput am facut-o bine? minion26


Nuuuu. Nu am făcut-o.


Dacă dansezi bine pe ritm, bravooooo!


Dacă nu este bine, atunci va fi bine mai incolo, dar datorită faptului că tu ai fost acolo "în focuri" exersând.


Deci să stai pe margine nu este o opțiune viabilă.


Fă-ți curaj, intră pe ring și încearcă să dansezi.


În club nu există amenzi pentru cei care nu dansează bine.


Ce mai trebuie să știi ca experiența ta să fie maximă?


1) Când dansezi, pe cât posibil, uită-te în jur, având grijă să nu-i lovești pe ceilalți.


Am scris si un articol pe tema asta: Cel cu Ion care este Bizon și, crede-mă, este mai grav să fii ION decât să dansezi pe lângă ritm. facuochiul


2) Vezi că Salsa se dansează pe linii paralele, ceva asemănător cu ce facem noi la sală, atunci când învățăm un pas nou.


Ai grijă să fii aliniat cu ceilalți, altfel sunt sanse mari să-i lovesti tu pe ei sau ei pe tine.


3) Indicație pentru Fete: daca sunteti invitate la dans, nu fiți reticente în a accepta din cauza faptului că sunteți începătoare.


Cel care invita, daca este un gentleman, se va adapta nivelului vostru.


Priviți experiența așa cum o privesc eu pe aceea când merg la un test drive cu o mașină pe care știu de la început că nu mi-o pot permite, adică enjoy it to the maximum :p


Și da. Eu irosesc timpul vânzătorilor de mașini mergând la asemenea test drive-uri zambet_larg

Later edit: Un alt video din mini seria de care îți vorbeam mai sus. "Despre cum să înviți o fată sau un băiat la dans într-un club latino?"

4) În mod normal nu se ajunge la situatii de genul, dar dacă în timpul dansului nu vă simțiți ok dansând cu respectivul, puteți spune foarte simplu:


"hey. Îmi pare rău, dar aș vrea să ne oprim. Mulțumesc pentru invitație"


De asemenea, fetelor, este ok sa invitati si voi la dans. Nu doar sa asteptati sa fiti invitate.


5) Domnilor, este ok sa invitati la dans fete mai avansate ca nivel de dans!


Insa tineti cont de faptul ca avand putine figuri de dans in arsenal si, pe deasupra, neexersate suficient, este posibil sa o plictisiti teribil pe fata respectiva, asta daca nu cumva albastrul ochilor vostri va contrabalansa lucrurile spre interesant.


6) cum refuzi elegant o invitație la dans?

A se aplica atât de băieți, cât și de fete.

Spunând cu zambetul pe buze una dintre variantele:

- nu, multumesc

- nu, multumesc. Am promis dansul asta altcuiva.

- nu, multumesc. Iau o pauza acum.

- cu cea mai mare placere mai tarziu. Acum trebuie sa merg la toaleta sa ma... Spal pe maini :p


7) Nu trebuie să vă cereți scuze pentru că nu aveți nivelul de dans al celui sau celei cu care dansați.


Când invitația la dans a fost acceptată, ambele părți își asumă nivelul celuilalt, dar asta nu înseamnă că trebuie să-l și egaleze.


Cel care este mai bun dintre cei doi parteneri se adaptează nivelului de dans al celuilalt și nu îl pune într-o situație în care să fie nevoit facă chestii pe care nu poate să le facă. Și care, din cauza asta, foarte probabil, nu-i vor placea.


Dacă face altfel el/ea este doar un alt idiot/idioată cu care nu vom mai dansa a doua oră, nu-i așa? :p


De exemplu:


--- Domnilor, să dai o piruetă triplă unei fete care abia face una nu poate o idee foarte inteligentă, nu?


--- Sau să te apuci să faci tu pe profesorul de dans în timpul dansului pentru că ea nu poate face o figură care s-a predat la un curs la care ea nu a fost :p , nu este prea ok, nuuu?

*** menționez că este ok să dai câteva indicații celui/celei cu care dansezi, dar numai dacă le precezi de un "Îmi dai voie să-ți fac o sugestie legată de figura asta?" zâmbitor și primești permisiunea lui/ei. Cu toate acestea, eu aș avea grijă să nu transform dansul într-un mini curs :p


--- Sau să tragi fizic de ea să stea pe ritm, dacă melodia este prea rapidă și ea clar nu poate, nu este prea ok, nu-i așa?


În cazul ăsta puteți dansa și voi puțin pe lângă ritm, că doar nu vă cad roțile dacă faceți asta... doar pentru a-i oferi o experiență plăcută ei. Oricum, dacă voi ați învitat-o la dans pe melodia rapidă este vina voastră pentru situație



--- Sau fetelor să-l conduceți pe domn în dans doar pentru că este începător și nu știe el să conducă nu este ok, nuuuu?


--- Sau să puneți o moacă plictisită pentru că el face doar pași de bază nu pare foarte cool, nu?


În opinia mea scuzele nu-și au loc pe ringul de dans.


De ce?


Păi pentru că dansul este o comunicare non-verbală între cei doi dansatori.


Ei sunt o echipă. Ei nu sunt doi concurenți.


Cine vede problema altfel este o persoană care oricum nu merită atenția noastră.


8) Una dintre problemele pe care ți le vei pune în club ca dansator incepator este sa-ti dai seama care melodie este salsa, care este bachata sau care este kizomba...


Btw: uneori se pune si cha cha cha(dar cam o melodie pe seara, cel putin in Bucuresti)


În mod normal ar trebui să identifici genul de muzică datorită faptului că ai ascultat foarte multe melodii din genul respectiv și ele, așa cum menționează și articolul meu de aici:


Cum știm ce dans să dansăm când auzim o anumită melodie?



ele au niște caracteristici similare.


Dar.... hey... tu ești începător și nu ai cum să ai atâtea ore de audiție la bord, așa că uite un truc pe care il poti folosi pentru a nu ajunge sa dansezi bachata pe salsa, salsa pe kizomba sau kizomba pe bachata.


L-am folosit si eu ca incepator.


Dar să nu mai spui asta la nimeni zambet_larg


Așteaptă să înceapă alții să danseze.


Ei vor incepe cu pasul de baza :p


Daca este pasul de salsa, atunci melodia este salsa zambet


Daca fac pasul de bachata, atunci melodia este bachata.


Si asa mai departe.


If it quacks like a duck, guess what?


It's a duck facuochiul


9) Dacă îți vei învinge teama de a dansa și vei fi tot timpul pe ring, foarte probabil vei transpira.


Atunci, dansul devine neplăcut atât pentru tine cât și pentru persoanele cu care dansezi.


Cum se rezolvă problema?


Adu-ți un rucsacel mic și elegant cu tricouri (și chiar pantaloni) de schimb.


Cluburile de salsa au garderobă și le poți lăsa acolo.


Dacă este o seară lungă, mie mi se întâmplă să schimb chiar și 4 tricouri.


10) Dansul este o chestie care se desfășoară apropiat.


Și îți voi spune doar cuvintele următoare, pe care sigur nu toată lumea are nevoie șă le știe, dar cei care au ne dau daună totală

zambet_larg


Ele sunt: Deodorant (preferabil precedat de duș), Orbit, Tic Tac, Airwaves, etc.


și în numele Domnului,


Asigură-te că shaworma din ziua respectivă este fără ceapă!


Știi la ce mă refer, nu-i așa? :p





minion27Întrebări până acum?minion26




Dacă și tu ai fost într-un club de salsa ca începător, feel free să ne împărtășești experiența printr-un comentariu mai jos.
minion28minion28minion28
 
Sus