Să facem cunoștință cu lumea Salsa din București | Page 3 | Comunitatea Let's Dance

Să facem cunoștință cu lumea Salsa din București

Pentru mine, chiar a fost o experienţă de neuitat.
Din partea mea, un mare "da" pentru înscrierea la curs şi pentru ieşirile următoare în club!
 
Asa a fost si pentru mine prima iesire la salsa, Alin zambet


De NEUITAT.


Deci imi aduc aminte si acum.


Eram anul 1 de facultate si eram cu colegii de la academie.


Noua ne placea mult muzica latino: Rafaga, shakira, etc. Si, pe vremea aia, credeam ca aia este muzica latino autentica zambet_larg


In fine...


Si ne ducem noi de capul nostru in clubul Salsa 2(care acum nu mai exista).


Nu mersesem la cursuri de dans pana atunci.


Si online nici nu prea aveai cum sa inveti ce inseamna dans.


Youtube-ul nu exista in 2002 zambet_larg


Si am stat vreo 3 ore uitandu-ma la oamenii aia care dansau.


Mi s-a parut FANTASTIC ca nu se loveau.


In urmatoarea saptmana am mers la primul meu curs de dans :p
 
hopaaa... poze de la karaoke :p
dansatori la karaoke.jpg
mihaela canta muzica populara.jpg
sorin canta dont cry.jpg
 
Buna, dragilor!

In sfarsit am si eu cateva momente libere pe care le dedic dansului......in scris! Se spune ca orice minune tine 3 zile , dar, iata, ca la mine s-a prelungit si vreau si eu sa-mi exprim entuziasmul, la o luna de cand am inceput cursurile de dans si la o saptamana de cand....."ne-am facut de cap" intr-un club salsa!

Cand ma gandesc ca la inceputul lunii martie nici nu visam eu 'salsa'.............

Totul a inceput cu reaprinderea dorintei mele de a dansa, manifestata doar in discutii cu cei dragi. Dupa care am accesat net-ul si am inceput sa caut scoli de dans, criteriul initial a fost apropierea de casa. Am gasit mai multe scoli ( am largit chiar orizontul) si am studiat oferta. Toate erau pe acelasi sablon, oarecum comercial, nu vedeam putin “suflet”, pasiune si uneori nici interes.

Mi-a atras atentia scoala de dans “Let's Dance”, care parca ma invita ( Hai, la dans!) sa o cunosc.

Stiu, ca stateam in fata calculatorului si ca ma amuza numai si ideea de a cere informatii, pentru ca lipsa timpului liber si viata noastra agitata de zi cu zi nu-mi dadeau imaginea unei Mihaelute, care sa studieze pasii de dans.....( poate in somn). :sleeping:

Bineinteles ca m-am confruntat cu o mie de intrebari: e serioasa scoala, cum sunt cursurile, ma plictisesc din prima sedinta, dar instructorii depun interes?, ce fel de oameni vin la scoala de dans? ….dar cel mai mult ma intrebam daca am posibilitatea sa vin sa invat cu drag, sa fiu incurajata, si....fericita atunci cand dansez!

Primul pas ...pe care l-am facut a fost sa ma inscriu la Scrisorica lui Mihaita ( mi-a placut ca era tiz-ul meu). Ei, ce poate sa fie rau?......, primesc doar informatii......

Dupa care, au inceput scrisorile …. Mihaita, nu e tocmai un Mihaita,...este un Mihai, care te saluta, te informeaza si creeaza o relatie virtuala, pe un ton spiritual … o relatie de prietenie....Cu alte cuvinte iti da curaj sa incerci sa cunosti aceasta lume.....

Dupa putin timp am primit invitatia la lectia gratuita de salsa!:dancer: M-a amuzat si probabil ca, la fel ca multi dintre voi, am spus si eu : Ei, ce poate fi rau in asta! Este o lectie gratuita, imi place raman, nu-mi place , plec , nu am nici o obligatie …..........( Apropos, Sorin , apreciez strategia manageriala!)

Asa ca impreuna cu inca doua prietene( Andrea si Ionela) am hotarat ca meritam o dupa amiaza in care sa dansam salsa, motiv de distractie si relaxare.

Si l-am cunoscut pe Sorin Radan, profesorul de dans si managerul scolii Let's Dance!

Daca nu ai dansat vreodata, dupa ce faci o lectie cu echipa Lets Dance, te apuci de dansat!

Dansul este o arta!

Putini reusesc sa patrunda in acel loc divin, care te inalta si te contopeste cu frumosul!

Cuvintele mele sunt sarace in comparatie cu trairea si...... credeti-ma ca sunt extrem de motivata sa spun aceste lucruri!

Nu as vrea sa dau o tenta siropoasa acestei declaratii asa ca.... dragilor..... daca aveti prieteni, care nu se hotarasc sa vina la scoala de dans Let's Dance, spuneti-le ca minunile........ inca exista!

SALSA - cand spuneam salsa vedeam dansatorii profesionisti cum fac niste miscari ( acum am invatat in 6 pasi) de te uimesc pe ritmuri cubanezo-portoricane si de fiecare data ramaneam impresionata de perfectiune: Ah, da,... si stiam si cateva sali de dans salsa din Bucuresti! Atat!

Acum, …....acum stiu mult mai multe si....am si dovedit-o cand am fost in Club Latino!

Dragilor,

aceasta este o alta poveste, asa ca..... trebuie sa o ascultati....... pentru ca talentul meu scriitoricesc este absolut incantator, bineinteles dupa ...dans!

Intr-o zi , la sfarsitul unei lectii de salsa, Sorin ne-a intrebat daca vrem sa mergem sa dansam intr-un club Salsa..... Eu , bineinteles am fost prima care am spus: Da!

Habar nu aveam ce inseamna un club in care se danseaza salsa!(- Apropos, Sorin ai avut o super idee, dar deja cunosti acest lucru pentru ca ti l-au spus toti!)

Intr-o expunere mai oficiala aceasta ar suna ceva de genul:

“Dupa finalizarea orelor de curs , elevii vor participa la o lectie deschisa, intr-un cadru oficial, unde isi vor pune in practica cunostintele acumulate pe parcursul celor 6 sedinte de salsa!”

Acum, neoficial: Petrecereee....!minion2

Initial eram ca niste miei pregatiti pentru taiere: Abator: club Latino!

Ce emotii...

Dar, iata ca Mihaita prin scrisorile lui ne-a linistit si ne-a explicat ca singurul lucru pe care trebuie sa-l facem : este sa ne distram!

Cred ca pozele de la petrecere spun totul!

Declar ca a fost una dintre cele mai frumoase petreceri!

Am dansat in Club si ne-am simtit extraordinar si am remarcat ca in afara de o singura persoana...., noi, cei din gasca eram cei mai buni dansatori de Salsa! Cred ca stiti la cine ma refer!...... zambet_larg

Cum poti sa povestesti o petrecere?

Trebuie sa participi, ca sa vezi cum e!

Cred ca am fost cam 16-17 persoane si aici trebuie sa fac o precizare! Este vorba despre cei din “ gasca”, adica elevii de la cursurile de dans si carora apelativul ' dragilor “ nu este intamplator!

Am format un grup compact, cu care am umplut sala de dans, in timp ce le aratam celorlati, cum se danseaza salsa ...pe linii!

Pe multi din grup nu stiam cum ii cheama, dar atata timp cat am avut acest liant, care ne-a unit -dansul- restul a venit de la sine.

Recunosc ca m-am asteptat sa plec acasa pe la 1.00 noaptea , asa ca, o ora mai tarziu am fost uimita, cand Sorin ne-a propus sa mergem la Karaoke! :microphone:
Acum relatia nu mai era de profesor – elevi, era clar ca formasem deja o familie! Nu avea nici o obligatie sa ne distreze si nu cred ca asta a urmarit, pur si simplu a vrut….. sa ne simtim bine cu totii!

A fost super!

Felicitari!

Si a fost super pentru ca toti cei din gasca sunt oameni super!
Cred ca entuziasmul meu expus- extrem de scurt zambet,in aceasta scrisoare a dovedit minunea pe care o traiesc ,atunci cand vin la cursurile de dans.

Va amintiti care a fost dorinta mea de la inceput?

Sa fiu fericita cand dansez!


Fericirea mea s-a dublat! Sunt fericita ca dansez si sunt fericita pentru ca am cunoscut oameni deosebiti ca voi!:twohearts:

P.S. Ce fac acum?

Pasi de vals ….. pentru ca m-am inscris la urmatorul curs...

Doamne, ce frumos dansez !....123, 123, 123, ...123....

Mihaela Bantoiu
Inginer, sotie, mama a doi copii, cursant scoala de dans Let's Dance!
 
Foarte pe scurt: Da! la curs Latino si bineinteles raspuns afirmativ intotdeauna pentru petrecere!
Sunt tentata sa va spun o alta poveste.....
Dar nu pot sa ma opresc din dans!minion14
Va pup. Ne vedem joi!

Mihaela
 
Wow ...!!! Intradevar , o seara memorabila...!!!
Timid , cu emotie si inima-n gat mi-am *desfasurat* pasii de salsa invatati la curs ...
Iar la karaoke ...ce sa zic....distractie maxima !!!!!
Bucuria de a fi impreuna , de a dansa si de a ne distra se vede pe chipurile noastre ...
Deja , astept cu nerabdare urmatoarea iesire ...Creeaza dependenta ...nu-i asa ?!!facuochiul


Ideea cu cursul special de salsa este minunata . Sunt increzatoare ca se va si pune in practica .
Evident, voi fi si eu acolo...!minion14
Va imbratisez pe toti si ma bucur tare mult ca faceti parte din viata mea .minion22
Ma bucur ca existi!
Mihaela
 
Mihaela,

e1-32

Mesajul tău ... este pur și simplu ... un vis împlinit pentru mine.


De mult nu a mai scris cineva așa despre Let's Dance.


Așa cu pasiunea ta.


Sunt fără cuvintee1-33


Îmi permit totuși unul:



:heart::heart::heart::heart::heart:MULTUMESC !!!:heart::heart::heart::heart::heart:


M-ai făcut să-mi aduc aminte de 2007-2008 când aveam vreo 300 de elevi adulți lunar și petrecerile noastre proprii la care veneau elevi de la alte școli.


Deja am început să lucrez la a aduce acele vremuri înapoi.
 
Relatarea ta mi-a plăcut așa de mult, Mihaela, încât i-am asociat și o poză ca să arate mai bine sharer-ul pe facebook

Vezi atașament 1433
Cum ai facut rost de poza? Este veche......de acum un an! Dar, ma rog, imi place cum arat ....si-mi place si sotul:blush:....despre copii....sunt minunati, ca intotdeauna!

Sa relatezi este...foarte simplu, mai ales atunci cand esti ...sincer!
Iti doresc inca o zi in care sa zambesti!:smile:

Mihaela
 
Ultima editare de un moderator:
Buna Sorin! Pe cand urmatoarea iesire? Abia astept o salsa! O seara minunata tuturor!
 
minion2Ma bucura nespus aceasta veste! Abia astept! O seara frumoasa si pe placul tau!! PS: revin la Cha Cha!!
 
Sus