5 Pași Ca să Înveți Să Dansezi Rapid și Bine | Page 14 | Comunitatea Let's Dance

5 Pași Ca să Înveți Să Dansezi Rapid și Bine

Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Buna seara.

Andreea, a trecut abia o saptamana si jumatate de la excursie si deja mi-e tare dor - de voi toti, de dansat, de un merengue cu Eliza, de "pinguinii" pe care si ti i-ai dorit tu, de ploi cu soare si inundatii din tavan... :compress: ...de tot... Drept urmare...cum as putea sa nu vin vineri? Si normal ca dansam impreuna...refacem filmuletul "over and over" zambet

Anca, intentia mea a fost, din contra, sa te conving ca ai toate motivele sa vii. "nu cred ca as veni sa exersez singura in oglinda" - asta cred ca este o greseala...toti am facut asta...fara sa exersezi nu vei progresa niciodata. Iar "un partener care nu a mai facut cursuri de dans" ar fi norocos sa aiba pe cineva cu rabdare care sa-i arate cum sa danseze....la urma urmei,noi toti am fost asa...

Si sa-ti mai spun ceva, legat de posturile tale: un om care mie mi-e drag mi-a dat o lectie de viata: cand vrei ca cineva sa stea langa tine, trebuie sa-l lasi liber sa faca ce-si doreste...imi amintesc ca l-am intrebat de ce trebuie sa facem anumite lucruri separat...si mi-a spus: "ca sa acumulam cunostinte si experiente noi si sa le putem face mai bine impreuna". Incearca sa privesti si tu practice-ul astfel: ca pe o ocazie de a acumula experiente noi cu persoane diferite si de a invata mai mult.
Oricum,Anca,daca ai sa vrei vineri, mie o sa-mi faca mare placere sa dansam macar un dans impreuna.

Hai sa va las cu ceva frumos:
http://www.youtube.com/watch?v=oN0o_Zgd ... =rec-HM-rn

Laura
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Hello again,

Ca un spirit de gluma ( si cu totii stim ca cele mai mari adevaruri se spun in gluma)...partenerii mei nu sunt "un bun"...nici comun, nici personal asadar nu ii pot pastra sau ceda dupa bunul plac...dar cu siguranta ca daca va veni macar unul vineri si va dori sa danseze cu tine Anca, eu nu am sa ma opun :wink: . Sunt dispusa...si o fac chiar cu placere, sa exersez singura, la oglinda...caci doamneeee...mai sunt atatea de exersat ...si nu neaparat in pereche.

Si eu am avut ocazia sa dansez la practice cu oameni mult mai experimentati ca mine de la care am avut o groaza de invatat...de asemenea am dansat si cu cei mai neexperimentati intr-ale dansului, am dansat cu fete si am avut ocazia sa invat pasii baiatului si sa am o vaga idee despre ce inseamna sa faci "lead"... si am dansat si singura, la oglinda. Le-am facut pe toate astea si nicio varianta nu imi este necunoscuta sau neplacuta. Ideea este sa dansam, sa invatam ceva si in cele din urma sa ne simtim bine...cred ca asta e tot ce conteaza.

Prea multe probleme pentru ceva atat de placut ca dansul. :smt001


Andreea.

PS: Daca sunt putin incoerenta in ceea ce am scris...scuze...da' la ora asta trebuia sa fiu deja in lumea viselor. :sleepy2:
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Salutare tuturor!

Deci ne vedem la sala vineri. Am inteles ca e la ora 20:00, corect?
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Nu face nimeni nici un review de la practice? Vrem sa stim ce am ratat.......
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Hello everybody !

La rugamintea Simonei, am sa incerc eu sa fac un rezumat:
Mult mai putina lume decat m-am asteptat (in jur de 14-16 persoane), Eliza ne-a pus muzica frumoasa si din toate stilurile de dans, ne-a aratat pasii de cha cha si i-am exersat cu totii, am dansat vals vienez, tango, salsa, bachata, jive. Momentul "fierbinte" a fost o bachata cu Eliza si Andreea.
Ce mi-a placut: ca am avut muzica diversa si frumoasa, ca a fost cineva care a avut rabdare sa ne mai arate ceva pasi si sa ne mai numere (multumim, Eliza ! ), ca a fost aceeasi atmosfera de buna dispozitie ca intotdeauna, ca mi-au iesit niste figuri care inainte nu-mi ieseau, ca a invatat Florin sa dea semnalul de right turn la salsa :cheese: si evident ca....am dansat !.
Ce nu mi-a placut: ca am constatat ca neexersand destul am uitat alte figuri, ca inca topai la valsul vienez (genunchii flexati, genunchii flexati ! :angryfire: ), ca am vazut iar ce important e sa exersezi intr-o sala cu oglinzi (ca acasa aveam impresia ca fac bine totul si cand m-am vazut in oglinda am realizat ca nu-i nici pe departe asa), ca erau vreo doi baieti care au stat aproape tot practice-ul pe o banca si nimic nu i-a putut convinge sa se ridice de acolo (oameni buni, bine, rau, cum dansam, n-o sa iasa mai bine decat dansand din ce in ce mai mult) si ca....s-a terminat atat de repedeeeeee (la final cand timpul se terminase de mult noi inca insistam "inca un vals vienez macar !....").
N-am acelasi talent la review-uri ca tine, Simona, de aceea n-am sa mai spun decat atat: a fost o seara frumoasa.
Si abia astept sa vii si tu, ca sa dansam impreuna si sa faci tu rezumatul data viitoare.

O zi frumoasa tuturor !
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Multumesc, Laura

Super review-ul tau. Chiar imi pare rau ca am ratat valsul vienez, mai ales ca, din cauza unei viroze insistente, am ratat si cursul. Sper totusi sa am ocazia sa recuperez cat mai curand posibil.
Cu siguranta ne vedem vineri, daca se mai tine. Doar o alta viroza ma poate opri....

Zi frumoasa tuturos,

AnomiS
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Hello :icon_smile: ,

Nu pot sa nu ma autosesizez pentru a spune ca nici daca imi propuneam sa fac un review mai frumos nu reuseam :thumbright: . Astfel nu mai am nimic de adaugat in legatura cu atmosfera de la practice...as spune doar ca momentul “fierbinte” pentru tine Laura a fost unul dureros pentru mine...ca poate nu s-a vazut suficient de bine dar mi-am luat nitica bataita de la Eliza. :smt021 Dar pe principiul ca unde da “mama” creste...si experienta infloreste...sper macar sa mai fi indreptat din greseli. :wink:
In alta ordine de idei as dori sa sar in apararea tinerilor ce stateau cuminti pe banca...mai ales a unuia dintre ei...fiind unul dintre partenerii mei. Dupa cum spuneam inainte de practice am trait dilema pe propria piele...si cum Anca n-a fost pentru a ma salva... nu prea m-am descurcat cu gestionarea situatiei...complacandu-ma intr-un lung tango cu Cosmin. :iconbiggrin:

Acestea fiind zise...ne vedem la practice-ul de vinerea asta...si sper ca de data asta sa ma vad cu cat mai multi dintre voi.


Andreea.
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Hopa! Laurici, frumos review-ul tau zambet
M-am bucurat sa citesc despre impresiile de vineri (acum postez in timp ce voi dansati, si va mai numar zambet_larg ). Mai... ce sa zic? Legat de experienta 'bachata-istica' a Andreei sub conducerea mea (ha ha, am si eu ocazia sa conduc... dar e tare aiurea sa fii baiat, daca nu te nasti asa). In fine. Sper sa va placa si sa veniti in numar cat mai mare. Ne bucuram sa te avem printre noi, si poate vei reveni la intermediari zambet

Andreea mama, bat la tine ca la fasole zambet_larg Sa imi zici din timp unde sa dau... ca n-as vrea sa creasca unde nu e cazul.

Acestea fiind spuse, va asteptam in numar cat mai mare la practice, si cu riscul de a ma repeta: mai schimbati mai baieti partenera macar o data pe seara, ca sa va dati seama de greseli.

Hai v-am pupat!
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Hopa si eu...proaspat venita de la practice... :salute:

Laurita...poate ne mai faci un review si pentru practice-ul asta...sau poate tu Simona...ca tare ma bucur ca ai invins raceala si ai reusit sa ajungi.
Cat priveste bachata, poate data viitoare am sa joc eu rolul baiatului...sa vad si eu cat de aiurea este.

Pana una alta am fugit...

Va pup....si astept cu interes impresiile voastre. :bounce:
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Buna seara !

Hm...review...mi-a placut mult astazi si a trecut timpul mai repede ca alta data. Aveam un chef nebun de dansat. De data asta veti avea si dovezi - poze ! Am incercat sa prind toate persoanele care dansau (si nu numai eu mi-am exersat talentul fotografic) si sper ca pentru cursantii care nu vin la practice, pozele facute sa fie un imbold si sa vina si ei data viitoare,vazand atmosfera de buna dispozitie. Iar pentru cei care au fost sa fie un prilej de a-si vedea pozitia in timpul dansului si de a si-o corecta.
Mi-a placut si muzica si atmosfera si faptul ca de data asta a dansat toata lumea care a venit (exceptand persoana care a dat bir cu fugitii pe la jumatatea practice-ului - rusinica !) si ca au inceput incet-incet sa mai iasa unii pasi.
Astept rezumatul Simonei...si pe mai multi dintre voi la practice !
Gabi, vrem pozeleeee !
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Ok, ma conformez.....asadar.....rezumat practice.

Am venit......am intrat...si am regasit o parte din persoanele dragi de la munte, lucru care m-a bucurat foarte tare. Nu stiu daca am reusit sa salut pe toata lumea, practice-ul incepuse deja, asa ca ii salut pe toti pe aceasta cale.

S-au intamplat foarte multe la practice-ul de aseara, intr-un timp foarte scurt.

Am venit fara partener, dar confirm ce se spunea in mesajele anterioare de pe forum, nu a fost o problema...

In prima parte am stat pe langa Andreea si am exersat in oglinda miscarile individuale, iar mai tarziu a fost suficient sa spuna Eliza „baieti, schimbati partenerele” si cativa dintre ei chiar s-au conformat.

Colega mea de la cursuri, Camelia, a venit cu o prietena care cunostea si dansa foarte bine dansurile latine, asa ca am mai furat de la ea cativa pasi. In plus, Eliza era mereu prezenta cu cate un sfat, o corectie de pozitie sau pasi.

Am exersat pasii de bachata, salsa si merengue cu Laura si Eliza (sar’mana), am vazut o bachata fierbinte Eliza-Andreea (inteleg ca e un „must have” la practice :tongue: ), dar si o bachata frumoasa Laura-G-Dog, un un jive extrem de alert Violeta-G-Dog, o salsa cu o pereche foarte frumoasa, Violeta-George. S-a dansat mult vals (sar’mana profesore! :salute: ), s-au incercat si ceva pasi de tango si am vazut chiar si rumba la un moment dat.


In concluzie....... o seara reusita, cu siguranta revin la practie cu placere :bounce:

Pupici si week-end placut tuturor,
anomiS
 
Re: Orele de practica : Invatam, invatam, dar cand exersam ?

Anomis a spus:
Ok, ma conformez.....asadar.....rezumat practice.

Am venit......am intrat...si am regasit o parte din persoanele dragi de la munte, lucru care m-a bucurat foarte tare. Nu stiu daca am reusit sa salut pe toata lumea, practice-ul incepuse deja, asa ca ii salut pe toti pe aceasta cale.

S-au intamplat foarte multe la practice-ul de aseara, intr-un timp foarte scurt.

Am venit fara partener, dar confirm ce se spunea in mesajele anterioare de pe forum, nu a fost o problema...

In prima parte am stat pe langa Andreea si am exersat in oglinda miscarile individuale, iar mai tarziu a fost suficient sa spuna Eliza „baieti, schimbati partenerele” si cativa dintre ei chiar s-au conformat.

Colega mea de la cursuri, Camelia, a venit cu o prietena care cunostea si dansa foarte bine dansurile latine, asa ca am mai furat de la ea cativa pasi. In plus, Eliza era mereu prezenta cu cate un sfat, o corectie de pozitie sau pasi.

Am exersat pasii de bachata, salsa si merengue cu Laura si Eliza (sar’mana), am vazut o bachata fierbinte Eliza-Andreea (inteleg ca e un „must have” la practice :tongue: ), dar si o bachata frumoasa Laura-G-Dog, un un jive extrem de alert Violeta-G-Dog, o salsa cu o pereche foarte frumoasa, Violeta-George. S-a dansat mult vals (sar’mana profesore! :salute: ), s-au incercat si ceva pasi de tango si am vazut chiar si rumba la un moment dat.


In concluzie....... o seara reusita, cu siguranta revin la practie cu placere :bounce:

Pupici si week-end placut tuturor,
anomiS

O seara reusita intradevar dar cel mai frumos lucru este ca nu a fost una ascunsa.Daca o imagine face cat o mie de cuvinte ma intreb cat fac 52 de poze.

Astai linkul si e valabil o saptamana:
http://dl.transfer.ro/poze_practice__27 ... 2d537c.rar


Ca sa vada si Sorin cat de neinteresata este lumea de practice :tongue: :tongue: :tongue: .

In fine as avea o intrebare off topic si asta e daca s-au mai facut alte grupe unde sunt topicurile lor ca nu am vazut nici un topic nou deschis.
Sper ca daca ati plecat in concediu wekendul asta sa nu dati de cozile de pe DN1 ca stiti cum e vorba:drumurile noastre bune se aglomereaza repede.
 
Sus