Dans sportiv | Comunitatea Let's Dance

Dans sportiv

danny

Scriu leeeent, ca un Melc
Cetățean al Comunității
Am descoperit de curand dansurile latino si imi place enorm incat a devenit rapid noul meu hobby. As vrea insa sa ma perfectionez cat sa ajung sa dansez precum cei care intra in competitie. E doar ambitie nu vreau sa fac cariera din asta sau sa particip la concursuri. As dori niste sfaturi daca imi puteti da:
1. unde e mai bine sa fac asta? ... am facut cateva cursurile la comun insa mi se pare ca se progreseaza mult mai incet decat vreau eu. Cam cat costa lectiile particulare si unde as putea gasi asa ceva?
2. E prea tarziu pt asa ceva? (am 25 de ani, si un job full time la care nu pot sa renunt)
3. Unde imi pot gasi o partenera cu acelasi ambitii? nu cineva care sa isi doreasca sa se antreneze pt concursuri, ci doar pt a deveni bun. Si sa vrea sa se antreneze intens in fiecare saptamana.

dansuri preferate: cha cha, jive, rumba
- quick step, tango, vals
- salsa, bachata, merengue
 
Poate aici gasesti cateva raspunsuri zambet
<a class="postlink" href="https://www.letsdance.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=224">https://www.letsdance.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=224
Daca mai ai intebari, raspundem cu cea mai mare placere
:compress: :compress: :bounce: __ :compress: :compress: :bounce:
 
1)Poti invata sa dansezi undeva unde este cineva care
preda dans ...
Toate scolile de dans ofera si meditatii particulare ...
Preturile variaza de la scoala la scoala!

2)Niciodata nu este prea tarziu ...
Nu vei deveni campion mondial la dans incepand dansul
la 25 de ani, dar poti invata sa dansezi ...

3)O intrebare cu raspuns evident !
Partenera de dans gasesti la un curs de dans ...
Nu exista o fantana magica unde aruncam un banut
si iese o partenera exact pe dorintele noastre ...
zambet zambet zambet



P.S. : Atentie ca acolo unde ai deschis tu topicul, adica in forumul
"Dansuri", mai este un topic cu acelasi nume "Dans Sportiv", pe care
tu ar fi trebuit sa-l continuii si nu sa deschizi altul cu acelasi nume ...

De asemenea: sfaturile pe care tu le ceri in mesaj,
face acest topic potrivit pentru "Forumul cu intrebari"...
 
Scuza-ma ca am deschis subiectul unde nu trebuie poti sa il muti tu in directorul corespunzator.

Problema mea e ca la un curs asa cum zici tu am fost si se progreseaza foarte incet. Eu pot/vreau sa exersez cel putin 15-20 de ore pe saptamana. Si dupa cateva saptamani m-am plictisit de cursuri deoarece repetam aceleasi rutine (ceilalti erau mai putin interesati de a repeta in particular).

Stiu ca exista lectii particulare la scoli de dans ... eu am cerut sfaturi legate de asa ceva ... exista vreun club o scoala unde as putea gasi ceva mai ieftin si ceva ce vreau eu (nici foarte excesiv nici foarte lejer?).

Si partenera ... hmmm am schimbat 3 cluburi nu am gasit pe niciuna interesata de lectii particulare ... or fi crezut ca vreau ceva prea .. "particular" .. nu stiu.
 
danny a spus:
Am descoperit de curand dansurile latino si imi place enorm incat a devenit rapid noul meu hobby. As vrea insa sa ma perfectionez cat sa ajung sa dansez precum cei care intra in competitie. E doar ambitie nu vreau sa fac cariera din asta sau sa particip la concursuri. As dori niste sfaturi daca imi puteti da:
1. unde e mai bine sa fac asta? ... am facut cateva cursurile la comun insa mi se pare ca se progreseaza mult mai incet decat vreau eu. Cam cat costa lectiile particulare si unde as putea gasi asa ceva?
2. E prea tarziu pt asa ceva? (am 25 de ani, si un job full time la care nu pot sa renunt)
3. Unde imi pot gasi o partenera cu acelasi ambitii? nu cineva care sa isi doreasca sa se antreneze pt concursuri, ci doar pt a deveni bun. Si sa vrea sa se antreneze intens in fiecare saptamana.

dansuri preferate: cha cha, jive, rumba
- quick step, tango, vals
- salsa, bachata, merengue

Nu pot spune ca pot sa te ajut, dar incerc...
In primul rand sa o lamurim cu un lucru... este foarte greu sa dansezi precum cei din competitii, sa nu crezi ca este ceva simplu.
2. E prea tarziu pt asa ceva? (am 25 de ani, si un job full time la care nu pot sa renunt)
-Este mult prea tarziu, dar incercarea moarte n-are nu? zambet (Doar nu-ti neglija jobul!)... 25 ani, daca iti place foarte mult nu o sa conteze deloc varsta, probabil o sa obosesti mai repede, dar in principiu este cam acelasi lucru. Ai nevoie de nervi tari, determinare si o partenera pe masura. Trebuie sa fii constient ca in pereche trebuie sa existe spiritul de echipa.
3. Unde imi pot gasi o partenera cu acelasi ambitii? nu cineva care sa isi doreasca sa se antreneze pt concursuri, ci doar pt a deveni bun. Si sa vrea sa se antreneze intens in fiecare saptamana.
Hmm... Partenera gasesti la toate cluburile de dans sportiv si avand in vedere ca nu ai o experienta prea mare o sa-ti fie usor sa iti gasesti o partenera... intri pe forumurile cluburilor de dans si dai anunt ca iti cauti partenera... Te avertizez insa de-acum... daca iti gasesti partenera cu aceleasi ambitii, pot 99% sa-ti spun ca va dori sa intrati in competitii (mai exact clasa Hobby 16-35 ani) asa ca pregateste-te :p...

Daca mai vrei detalii ma gasesti pe mess zambet
Salut si bafta!
 
Sus