Baza de date cu filme cu tematica: dans! | Comunitatea Let's Dance

Baza de date cu filme cu tematica: dans!

Este o idee foarte buna. Mai ales ca eu nu prea am vazut decat cateva filme in care apareau cateva scene de dans memorabile (mi-a placut de exemplu scena de dans cu Al Pacino - este superba in contextul filmului), si as dori sa vad cat mai multe filme.

Un film serial foarte bun de comedie spumoasa care este numai despre dans, dar care din pacate nu a aparut pe marile sau micile ecrane, este "Dance with my wife", in care protagonistii filmului sunt eu si cu sotia mea. Actiunea se petrece in acele zile din saptamana cand exersam pasii de dans invatzati la curs zambet_larg zambet_larg zambet_larg zambet_larg zambet_larg

(Imi cer scuze daca am gresit cumva ceea ce am scris in engleza dar nu pre stau bine la capitolul acesta)

Marian
 
Regizorul este OK.
Actorii sunt debutanti, nume necunoscute in lumea filmului, cu emotzii, etc zambet_larg zambet_larg
Sper ca in 3 sau 5 luni sa ajunga nume celebre zambet_larg
:wink:
M
 
Regizorul se numeste Steven Sorin Spielberg zambet_larg zambet_larg
Numai bine,si sa ne vedem saptamana viitoare.
M&A
 
Viata ne surprinde din nou!
Nici prin cap nu mi-a trecut ca te gandeai la mine!

Eu credeam ca ai citit in graba mesajul anterior si ai inteles ca te intreb "cum e regizorul?" si nu "cine e regizorul?" !
Asta e o faza asemanatoare cu aceea in care tu(eu adica), care nu vrei sa iesi in evidenta(si chiar vreau ca aceasta parte a site-ului sa fie a voastra a cursantilor, vizitatori matinali de site-uri), te scoti singur la tabla vorbind involuntar cu colegul de banca!
zambet_larg zambet_larg zambet_larg

Oricum comparatia cu Spielberg ma onoreaza! Daca o sa mai adaugi ca a facut si filme proaste, eu chiar o sa te cred ca ma aseman cu el! zambet_larg zambet_larg zambet_larg

Toate bune la toata lumea(cam ideal, nu?)
S.

Hmm, oare de la ce vine "S." ?
Oare baiatul asta chiar se cred Spielberg? zambet_larg
 
Haideti dragi vizitatori ai forumului chiar nu reusim noi sa facem o baza cu filmele in care sunt secvente de dans memorabile!
Eu imi aduc contributia cu cateva titluri:

Dirty Dancing 1 si 2
Dance with me
Shall we dance (Richard Gere si J. L.)
Masca lui Zorro
Scent of a woman
Save the last dance

Anyone else?
 
Ar mai fi:
Honey
Chicago
One Last Dance
Dying to Dance

Deocamdata doar de astea mi-am mai amintit.

Si o veste buna zambet : peste ceva vreme o sa apara un nou film cu dans: „Take the Lead”, cu Antonio Banderas in rolul unui fost dansator profesionist. Pe scurt: tipul este angajat sa predea dansul intr-o scoala publica din New York. Elevii, care sunt pasionati de hip-hop, nu sunt prea incantati de faptul ca trebuie sa invete „ballroom”. Asa ca trebuie gasita o cale de mijloc. Ce o sa iasa... o sa vedem. Cred ca va fi ceva mai mult sau mai putin asemanator cu „Save the Last Dance”.
Oricum, se pare ca inca nici n-au inceput filmarile, asa ca o sa mai avem de asteptat. incruntat
 
CHICAGO
e un super-film. adica in afara faptului ca se danseaza in film, te determina si sa te ridici din scaun si sa te scalambai si tu (d'aia nu e indicat sa-l vezi la cinema zambet_larg
si mi se pare ca asta e esenta: cand auzi muzica sa simti ca te furnica talpile si ca ai muri daca nu te-ai ridica sa dansezi (nu sa te uiti la altii cum danseaza - si nu-mi vine sa cred ca spun eu asta, eu care ma uit la eurosport in loc sa fac sport :oops: .
 
Daca e vorba de o baza de date n-ar trebui sa uitam nici de filmele cu Fred Astaire si celebrele sale partenere. Recunosc ca imi plac, dar nu am mai vazut unul de cand nu se mai dau la TV. Ar trebui sa iau atitudine si sa inchiriez o caseta, poate va dau pe spate la curs... :p :p :p
 
"take the lead' suna foarte interesant. Are careva idee cand apare? Sau daca a aparut?
 
Din cate am inteles, filmarile urmeaza sa inceapa pe 25 aprilie. Nu am reusit inca sa gaseasc si data (macar aproximativa) la care ar trebui sa se termine...
O sa mai caut... zambet_larg
 
Nu am aflat data la care filmul va fi available, insa am citit niscai comentarii despre scenariu: se spune ca filmul este inspirat din viata unui dansator renumit pe nume Pierre Dulane ( ??? who knows ??? i do not incruntat ) si mai stiu ca in rolul principal joaca Antonio Banderas. Cam atatica pentru moment.

O zi senina !
 
Daca nu o sa aveti somnic la noapte va puteti uita la "Salonul de dans", pe TVR 2, de la ora 1:30.
Uitati si detalii ca sa stiti ce va asteapta... :wink:

SALONUL DE DANS
(DANCING MACHINE – Franţa, Spania, 1990)
Dramă. O moarte ciudată aruncă unele îndoieli asupra cursului de dans ţinut de carismaticul Alan Wolf, fost dansator profesionist, nevoit să renunţe la carieră din pricina unor probleme de sănătate. În ciuda metodelor sale dure, el câştigă admiraţia şi chiar adoraţia tinerelor eleve. Dar, când una dintre acestea se sinucide, fiindcă i s-a spus că nu are destul talent, poliţia deschide o anchetă menită să facă lumină în acest caz misterios
Cu: Alain Delon, Claude Brasseur, Patrick Dupond, Tonya Kizinger
Regia: Gilles Behat

Nu stiu cat de frecvente sunt scenele de dans, dar... zambet_larg
 
Se pare ca in viitorul mai mult sau mai putin apropiat vom mai avea parte de un film (probabil) interesant.
Desi cred ca mai mult cu muzica decat cu dans... Se pare ca Marc Anthony va fi protagonistul unui film despre viata lui Hector Lavoe, un nume de referinta in istoria muzicii salsa... Se aude ca producatoare ar fi J. Lo... zambet_larg
 
Cine imi propune un film super cu tematica dans :?: As vrea sa inregistrez cateva filme bune, sa zicem 10, cu si despre dans...
 
Un film super....dar car habar nam unde se poate gasi....este "Flamenco" de Carlos Saura. Are si dans si cantec simplu. Filmul este o suita de "momente" cu artisti consacrati de flamenco...Chitarile si ritmul sunt....divine.
Daca il are careva, sa imi dea si mie de veste....
 
Sus